Su, insan yaşamı için en gerekli bileşenlerden birisi olarak gösterilmektedir. Öyle ki vücudumuzun yarısından fazlasını oluşturan su, oksijenden sonraki en önemli hayati ihtiyaç olarak bilinmektedir. Yaşamsal fonksiyonlardaki önemi, suyun bulunması, korunması, depolanması ve su deposu temizleme aşamasında hassas olmamızı gerektirmektedir. Dünyanın kuraklığa doğru gittiği bir dönemde var olan suların verimli kullanılması insanların sorumluluğundadır.

Yapılan çalışmalar sonunda insanların kullanımına hazırlanacak birçok su kaynağı bulunmaktadır. Bu su kaynakları insanlara sunulmadan önce belli kontrollerden geçirilmektedir. Su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması için yapılacak ikinci eylem onların depolanması ve su deposu temizleme işleminin yapılmasıdır.

Kullanılacak olan bir suyun depolanması ve ihtiyaç olduğunda depodan kullanılması, su tasarrufunun önemli bir parçasıdır. Su deposunun ise kendisine özel yapım, kullanım ve onarım incelikleri mevcuttur. Bu yazımızda su deposunun kullanılmasının gereklerine ve su deposunun temizlenmesi aşamalarına değinilecektir.

Su Deposu Temizliği Ne Kadar Sürer? Temizleme işlemi deponun büyüklüğü ve içerisindeki kirlilik oranına göre değişmektedir. Ancak ülkemizde kullanılan standart depolarının temizlik süreleri ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Personel sayısının arttırılması ve daha teknolojik cihazların kullanılması ile su deposu temizliği süresi kısalabilir. Personelin yetenekli olması ve alanında tecrübeye sahip olması da süreyi kısaltıcı bir etkiye sahiptir.

Su Deposu Temizliği Sonrası Deponun Onarımı Gerekli Midir?

Su depolarının kullanım ömürleri farklıdır. Bu doğrultuda zamanla bakımlarının yapılması gerekmektedir. Depoların iç kısımlarının güncel durumlarısu deposu temizliği aşamasında belli olmaktadır. İçerisindeki su tahliye edildikten ve duvarlardaki tortu ve yosunlar temizlendikten sonra personel tarafından deponun ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Meta ve beton su depolarına dikkat edilmesi gereken farklı özellikler mevcuttur.

Metal su depolarında iç kaplamanın durumu ölçülmelidir. Yapılan kontrollerde iç kaplamanın yıpranma oranı yüzde 30’lara ulaşmış ise boya içinin yeniden boyanması zorunludur. Bu durumda su deposu temizliği işlemlerinden sonra deponun içerisi epoksi boya ile yeniden boyanır. Burada boya işleminden sonra beklenecek olan süre önemlidir. Depoya doğrudan su basılmamalıdır. Boyanın tamamlanmasından sonra 7 gün geçmesi beklenilmeli ve sonradan kullanıma açılmalıdır. Beton su depolarında durum biraz farklıdır.

Beton su depolarının iç kısmı boya içermez ve burada kırılan, açılan, çatlayan yerler olup olmadığına bakılır. Su deposu içerisinde tespit edilen hasarlı alanlar özel harç ile onarılmalıdır. Harcın tam anlamıyla kuruması ve dayanıklı olması için en az bir hafta, en fazla iki hafta beklenilmelidir. Bu süreler geçirildikten sonra deponun kullanılması mümkündür.

Su Deposu Temizleme Sırasında

Suyun depolanması sırasında suyun niteliği ve sıcaklığı önemlidir. Depodaki suyun kaynağı depolamaya etki etmesinden ötürü herhangi bir dezenfeksiyon işlemi işleminde haznede olan suyun kullanılamaz hale geleceği anlamına gelmektedir. Şebeke suyunda, suyu belirli bir süre muhafaza edecek klor mevcut olmaktadır.

Hava sıcaklığı su depolama esnasında en önemli ve dikkat gerektiren bir unsur olmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcaklığın yükselmesi, su içerisinde mikropların çoğalması için sebep olmaktadır.

Havanın en sıcak olduğu yaz aylarında su depolarına dikkat edilmeli ve suyla bulaşabilecek hastalıkların önlenmesi için suyun kalitesi sürekli kontrol edilmelidir. Özellikle eski ve su deposu bakımı yapılmamış olan su depolarında ciddi mikrop birikintisi bulunmasından ötürü insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

WhatsApp chat